Bestie z planszy

Games Tips and Tricks

Bestie z planszy

February 27, 2020 Chess 0
Chess

Bestie z planszy

Holenderski artysta Theo Jansen ma wyjątkową specjalność. Jego „Strandbeest” (zwierzęta plażowe) to kinetyczne rzeźby, które lubi wypuszczać na smaganą wiatrem plażę. Te imponujące szkielety, wykonane z plastikowych rurek, butelek itp., Wydają się „chodzić” wzdłuż wybrzeża, chodząc jednocześnie ciężko i zgrabnie: fascynująca synteza inżynierii i sztuki.

Jak grać?


Kiedy po raz pierwszy obejrzałem ten wspaniały spektakl na YouTube, natychmiast przypomniały mi się zimne, porywiste spacery wzdłuż plaży w Wijk aan Zee, mieście w Holandii, w którym odbywa się coroczny turniej Tata Steel. (Co ciekawe, Jansen pochodzi ze Scheveningen, nadmorskiego kurortu, który zawdzięcza swoją nazwę różnorodności sycylijskiej obronie i grze w szachy zespołowe). W Wijk aan Zee tegoroczny turniej Masters wygrał Fabiano Caruana, a jego występ był nieco „Strandbeest”. Na początku wszystko wydawało się mało prawdopodobne, ponieważ Amerykanin zdobył tylko jedną wygraną z pierwszych sześciu spotkań. Ale wiatry zmieniły się w drugiej części turnieju, gdzie widzieliśmy Fabiano the Unstoppable Juggernaut, który pokonał pierwszego z 10/13, co stanowi wyjątkowy wynik przeciwko tak silnemu polu.

Strategia


Własny amalgamat wysiłku i elegancji Caruany był najbardziej widoczny w ostatniej rundzie. Już będąc pewny pierwszego miejsca, naciskał na wygraną z Blackem przeciwko Artemievowi. W grze było coś nieuniknionego, choć na diagramie pojawiła się trudna chwila, w której pomimo dodatkowego biskupa Blacka, nie jest jasne, jak uciec czekom od królowej Białych. Caruana wymyślił sprytne rozwiązanie. Przesuwając swojego króla aż do planszy do b2, przygotował się na czek z królową Białka z własnym decydującym kontratakiem!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *